Co warto wiedzieć o piance poliuretanowej?

Co warto wiedzieć o piance poliuretanowej?

pianka poliuretanowa Pianka poliuretanowa cieszy się coraz większą popularnością już choćby dlatego, że z powodzeniem może znajdować zastosowanie nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w budynkach przemysłowych, w tym zwłaszcza w tych, które są charakterystyczne dla przemysłu spożywczego.

Okazuje się przy tym, że jest trwała, a jej stosowanie gwarantuje nie tylko pełne bezpieczeństwo, ale także oszczędność czasu i energii. Oczywiście, nie jest ona wcale jedynym przykładem zastosowania poliuretanów, z którym mamy do czynienia w naszym życiu. Wcale nie mniej popularne są one także w przemyśle tekstylnym i obuwniczym, a także w przemyśle meblarskim i samochodowym, gdzie wykonuje się z nich nie tylko gąbki tapicerskie, ale i sztywne pianki znajdujące zastosowanie w amortyzatorach. Oczywiście, poliuretany różnią się między sobą w zależności od tego, jakie zadanie mają do spełnienia. Ta pianka poliuretanowa, która jest stosowana do izolowania budynków charakteryzuje się tym, że jest komponentem dwuskładnikowym. Składnik A to między innymi: alkohole wyższego rzędu, katalizator, środek powierzchniowo czynny oraz gaz, który jest odpowiedzialny nie tylko za zamykanie, ale i za spienianie porów. Z kolei składnik B to mieszanina izocyjanków.

Charakterystyczne jest dla niej to, że gdy reaktor natryskowy wytwarza odpowiednie ciśnienie, komponenty łączą się w głowicy wysokociśnieniowej pistoletu, w którym się znajdują. Właśnie w ten sposób powstaje piana, a silna reakcja fizyczna i chemiczna sprawia, że wytwarzane jest ciepło w znacznej ilości, a co za tym idzie, mamy do czynienia z zauważalnym wzrostem pianki. Ostatnim etapem jest sieciowanie, którego nie można nie docenić mając na uwadze to, że sprawia, że piana staje się wytrzymała. Metoda natrysku pianki poliuretanowej może być wykorzystywana tak podczas hydro-, jak i termoizolacji. Jest to przy tym rozwiązanie na tyle skuteczne, że coraz mniejszą popularnością cieszą się te sposoby, które są oparte zarówno na styropianie, jak i na wełnie mineralnej. Jest to zresztą naturalne biorąc pod uwagę zalety omawianej metody.