Oszczędność przez izolację

Oszczędność przez izolację

oszczędna izolacja

Dobrze ocieplony dom to dom, w którym w zimie jest przyjemnie ciepło, mimo doskwierającego zimna na zewnątrz. Jest to też miarodajna oszczędność pieniędzy, ponieważ każdy dżul ciepła, który tracimy do atmosfery, to realny koszt w naszym budżecie domowym. W czasie mrozów sytuacja jest najgorsza, ponieważ wtedy energia jest tracona najszybciej. Odbija się to też bardzo negatywnie na środowisku naturalnym.

Dobre ocieplenie czasami pozwala na całkowitą rezygnacje dogrzewania, kiedy na dworze temperatura utrzymuje się powyżej zera. Dzięki inwestycji w ocieplenie budynku do atmosfery emitowane będzie mniej gazów cieplarnianych, a to pomaga chronić nasz klimat. Solidna termoizolacja to w dodatku ochrona przed innymi czynnikami, na przykład promieniowaniem ultrafioletowym oraz czynnikami pogodowymi, takimi jak grad.

Proces powstania termoizolacji jest złożony i wymaga fachowej wiedzy, dlatego zazwyczaj zadanie wykonania takiej izolacji zleca się ekspertowi posiadającemu wiedzę odnośnie wyboru odpowiednich materiałów oraz działania w taki sposób, by termoizolacja mogła nam służyć bez żadnych problemów przez długie lata.

Za jedno z najefektywniejszych rozwiązań w dziedzinie termoizolacji uchodzi obecnie pianka poliuretanowa. Natrysk z takiej pianki poważnie poprawia efektywność energetyczną budynku poprzez realne zmniejszenie ilości energii niezbędnej do zachowania komfortu termicznego w jego wnętrzu. Ogrzać można też budynek bez izolacji, ale jest to zadanie karkołomne, ponieważ większość wykorzystywanego ciepła jest od razu marnowana. Kosztować to będzie prawdziwą fortunę. Izolacje PUR sprawiają, że nasze ciepło jest wykorzystywane efektywnie i straty energii poprzez konstrukcje budynku są naprawdę minimalne. Rachunek za nośniki energii jest wyraźnie niższy.

Izolacja natryskowa trafia bezpośrednio na podłoże, które ma być ocieplane. Robi się to w postaci natrysków, dzięki czemu naprawdę łatwo jest dostać się w trudno dostępne miejsca. Płyn przylega do powierzchni dzięki dobrej adhezji, po czym natychmiast następuje jego spienienie i całość ekspanduje do postaci piany. Piany PUR są bardzo wydajne i pozwalają zmniejszyć grubość ocieplenia o połowę w stosunku do styropianu. W ich przypadku nie ma ryzyka powstania mostków ciepła, a dodatkowo można chronić nimi budynek przed wilgocią. Nie skrapla się na nich woda i nie dochodzi do rozwijania się grzybów. Są także w stanie, chociaż tylko niektóre ich rodzaje i w ograniczonym stopniu, blokować hałas dochodzący z zewnątrz.