Specyfika piany PUR jako materiału do dociepleń

Specyfika piany PUR jako materiału do dociepleń

piana pur

Piana poliuretanowa zwraca na siebie uwagę tak ze względu na swoją dobrą przyczepność, jak i ze względu na to, że ma stosunkowo niski ciężar. Pozwala to na układanie jej także na starych izolacjach oraz warstwach wykończeniowych. Nie trzeba się też obawiać tego, że nie poradzi sobie z wymogami, jakie stawiają ściany trójwarstwowe. Jest znana z tego, że silnie się rozpręża, bez problemu wypełnia więc pustkę powietrzną, z jaką mamy do czynienia między murami. Jej zalety nie są też bez znaczenia wówczas, gdy chcemy ocieplić strych, a więc miejsce, w którym już samo staranne ułożenie materiałów termoizolacyjnych okazuje się być sporym wyzwaniem.

Piana praktycznie sama dostaje się nawet w miejsca określane jako trudno dostępne. Oczywiście, samodzielna weryfikacja tego, czy wypełniła wszystko dokładnie, nie jest możliwa, coraz bardziej powszechne jest więc przeprowadzenie pod koniec badania z wykorzystaniem kamery termowizyjnej pozwalającej na wskazanie miejsc, które nie zostały docieplone we właściwy sposób. Oczywiście, także w przypadku piany PUR musimy liczyć się z pewnymi niedociągnięciami. W Internecie często można spotkać się z opinią, że piana poliuretanowa po pewnym czasie nie posiada już tak dobrych właściwości izolacyjnych, jak ma to miejsce po jej zakupie.

Okazuje się, że rzeczywiście musimy liczyć się z taką ewentualnością, jest ona jednak charakterystyczna przede wszystkim dla piany zamkniętokomórkowej. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że bazuje ona na gazach, których izolacyjność jest lepsza niż ma to miejsce w przypadku powietrza. Z czasem dochodzi do ich ulotnienia i zastąpienia przez powietrze i właśnie ten proces jest źródłem zmian. Bez względu na to, na jaki rodzaj piany się zdecydujemy, musimy mieć świadomość tego, że może nie być on odporny na działanie promieni UV zwłaszcza, jeżeli z oddziaływaniem takim będziemy mieli do czynienia przez dłuższy czas. Właśnie dlatego tak duże znaczenie okazuje się mieć ich ochrona przed słońcem. Najskuteczniejsze wydaje się zabezpieczenie piany farbą – akrylową, silikonową lub bitumiczną.