Piana pur - jaką wybrać?

Piana pur - jaką wybrać?

Ostatnimi czasy na rynku pojawił się nowy produkt izolacyjny. Mowa tu, o piance poliuretanowej (w skrócie PUR). Jakość tego materiału, w dużym stopniu zależy od precyzji, doskonałości wymieszania składników. Jednak istotną kwestią są tu systemy, na których bazują poszczególne piany.

Pierwszy system składa się z 90 % ilości komórek otwartych, stąd nazwa piana otwarto-komórkowa, drugi zaś bazuje na zbitej strukturze zamkniętych komórek (piana zamknięto-komórkowa). Piana pur, jest niezwykle skutecznym sposobem izolacji, a to wszystko przez formę aplikacji produktu. Metoda natryskowa, jest nie tylko łatwa, ale i pozwala na aplikacje pianki nawet w trudno dostępne miejsca. Wracając do piany otwarto-komórkowej, to warto wspomnieć, że największym jej atutem jest przepuszczalność powietrza, zatem działa podobnie jak sportowa odzież termoaktywna - zatrzymuje ciepło, eliminuje wilgoć.

Co ciekawe, izolacja przy pomocy pianki otwarto-komórkowej jest przydatna także w miesiącach letnich, ponieważ uniemożliwia przegrzewanie się pomieszczeń, dzięki czemu możemy cieszyć się chłodnym klimatem w naszym domu czy też w mieszkaniu, nawet w upalne dni. Jeśli jednak chcemy, by pianka pełniła funkcje uszczelniającą baseny, szklarnie czy też urządzenia sanitarne, warto zdecydować się na piankę o systemie zamknięto-komórkowym. Piana ta jest niezwykle odporna na wilgotność, doskonale uszczelnia, zatem sprawdzi się również w izolacji łazienek.

dozowanie pianki purZarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj piany posiada lekką konstrukcje w porównaniu choćby do wełny. Jest to ważne, bowiem piana PUR nie obciąża konstrukcji budynku, zatem przedłuża jego żywotność. Mimo to, doskonale izoluje pomieszczenie, nie zmieniając jego metrażu. Piana PUR, jednak to nie tylko izolacja, neutralizuje hałas, zatem wspaniale sprawdzi się przy wykonaniu ścianek działowych. Stosując pianę poliuretanową do wykończenia pomieszczeń gospodarczych, które są narażone na działanie światła, warto pamiętać o odpowiedniej ochronie piany przed promieniowaniem UV, dzięki takiemu działaniu możemy cieszyć się tą skuteczną formą izolacji przez długie lata.