Poszukiwanie skutecznego sposobu na izolowanie domu

Poszukiwanie skutecznego sposobu na izolowanie domu

jak izolować poddaszeCeny energii rosną dość szybko, a w związku z tym warto zastanowić się nad tym, jak powinna być wykonana izolacja cieplna domu. Tu na szczególną uwagę zasługuje opieka nad dachem i stropem, nie bez znaczenia jest bowiem to, że właśnie te punkty są w największym stopniu narażone na stratę ciepła.

Gdy wybieramy materiał do izolacji zazwyczaj sporo uwagi poświęcamy jego cenie, ważny jest dla nas jednak również współczynnik lambda, a nawet opór cieplny. Wszystkie te parametry są ważne, można jednak polemizować z tym, czy są one wystarczające. Jeśli więc zależy nam na tym, aby nie popełnić błędu, nie wolno nam ignorować również czynników takich, jak szczelność i trwałość izolacji, brak oddziaływania warunków zewnętrznych na materiał i zmienność parametrów w czasie, zakładamy bowiem, że izolacja jest rozwiązaniem na lata. Do niedawna mówiąc o rozwiązaniach wykorzystywanych najczęściej zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na wełnę mineralną, trudno było ją bowiem ignorować mając świadomość tego, że jest niedroga i łatwa w montażu. Niestety, wełna miała też kilka wad, wśród których najpoważniejsza była związana z obecnością mostków termicznych, które szybko i skutecznie pogarszały jej właściwości izolacyjne. Ich poprawa następowała dzięki zmianie położenia wełny, w pewnym momencie okazało się jednak, że zabieg taki jest zbyteczny, rozwiązaniem alternatywnym stała się bowiem pianka poliuretanowa otwarto komórkowa.

Dziś mówi się o niej jako o niemal idealnym materiale izolacyjnym, okazuje się przy tym, że mówi się tak nie bez przyczyny. Wymieniając jej zalety w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na to, że charakteryzuje się ona zdolnością rozrostu. Objętość pianki może się zwiększyć wielokrotnie, dzięki czemu osoby, które ją stosują wcale nie muszą martwić się o problem mostków termicznych. Dużym plusem jest i to, że pianka charakteryzuje się niską chłonnością wody, wysoką przepuszczalnością pary, a jednocześnie jest w stanie zapewnić nam obecność jednolitej warstwy izolującej. Co więcej, jej parametry nie ulegają zmianie w czasie, nie bez znaczenia jest zaś i to, że pianka nie wywołuje alergii nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt.