Przegląd materiałów wykorzystywanych do termoizolacji

Przegląd materiałów wykorzystywanych do termoizolacji

materiały do termoizolacji Analizując możliwości stwarzane przez polski rynek nie możemy nie dostrzec tego, że znajduje się na nim wiele materiałów przeznaczonych do wykonywania prac termoizolacyjnych. Każdy z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady, nie można przy tym zapomnieć o ich zróżnicowanych właściwościach i metodach stosowania.

Chyba najpopularniejsza wydaje się w tym kontekście wełna mineralna, dla której charakterystyczna jest wyjątkowo dobra izolacyjność, niski współczynnik przewodzenia ciepła, a także obecność pyłu, który osadzając się na skórze wywołuje wyjątkowo nieprzyjemne uczucie. Wełna mineralna najczęściej znajduje zastosowanie w systemach suchej zabudowy wnętrz, o swoją pozycję musi jednak regularnie walczyć ze styropianem. Oczywiście, również on jest znany z tego, że nie jest rozwiązaniem idealnym, jeśli więc chcemy uniknąć przykrych niespodzianek, dobrym pomysł4em jest kupowanie płyt o profilowanych krawędziach. Gdy są one montowane, najlepiej układać je na zakład, w innym przypadku bowiem trudno liczyć na szczelność izolacji. Na szczęście, od niedawna można mówić o alternatywie tak dla wełny, jak i dla styropianu. Jest nią pianka poliuretanowa, która nie tylko daje uczucie wyciszenia, ale również charakteryzuje się szczelnością i izolacją nawet wówczas, gdy mamy do czynienia z dużymi mrozami.

Materiał ten jest sztywny, odporny na działanie wody i wilgoci, a jednocześnie charakterystyczne jest dla niego to, że przepuszcza powietrze. Znakomite właściwości termoizolacyjne idą przy tym w parze z tym, że pianka nie wchodzi w reakcje z innymi materiałami mającymi zastosowanie w budownictwie. Z powodzeniem można ją stosować nawet przy remoncie domów przemarzniętych i lekkich, pianka sprawdza się przy tym również wówczas, gdy pojawia się konieczność ocieplania stropodachów.